Заняття з фізкультури у різновіковій групі Подорож до казкового лісу
Заняття з фізкультури у різновіковій групі Подорож до казкового лісу – Всеукраїнський портал Анелок Ігри для друку
Хицу Тетяна Валентинівна, вихователь ДНЗ № 44 «Колосок»
с.Новогнатівка, Миколаївської сільської ради, Волноваського району, Донецької області
Заняття з фізкультури у різновіковій групі “Подорож до казкового лісу”
Мета: вчити дітей легко рухатися й водночас виконувати загальнорозвивальні вправи; під час втоми або в разі больових відчуттів у ногах самостійно робити масаж ніг; масаж рук та масаж обличчя; ходити навшпиньках, на зовнішній стороні стопи. Продовжувати вчити пальцями ніг збирати хустинки, каштани, палички; ходити боком по канату; переходити з однієї драбини на іншу. Вдосконалювати навички виконання відповідних дій в рухливих іграх за правилами. Розвивати спритність, швидкість, уважність, кмітливість. Навчити дітей правильно дихати носом; позитивно впливати на нервово-трофічні функції нервової системи, а через неї — на процеси обміну, що відіграють важливу роль у кровопостачанні легень; поліпшити дренажну функцію легень, бронхів; підвищувати загальний тонус організму; збільшити обсяг легень і відновити повноцінне зовнішнє дихання.
Обладнання: маски квітів (за кількістю дітей); маски звірят (за кількістю дітей); великі площинні квіти (за кількістю метеликів); паперовий листок латаття (діаметром 50 см); маски Дюймовочки, Жабки та метеликів.
“Сонечко” з промінцями зі вшитою в них квасолею; хустинки (за кількістю дітей); пластмасові палички та маленькі м’ячі для масажу (за кількістю дітей); каштани (по два на кожну дитину); «змія»; обручі (6 штук); гімнастична драбина; гімнастичні палички.
Хід заняття
І. Комплекс вправ з корекції плоскостопості
Дітки, станьте рівнесенько,
Слухайте тихесенько.
Зараз ми пограємо
Та в лісок потрапимо.
В казку всі підемо,
Друзів там знайдемо.
— Діти сьогодні ми з вами потрапимо до казкового лісу. Зараз ви змалят перетворитеся на звірят. Обирайте кожен маску, яка вам довподоби. От і добре. Починаймо. Одного разу зібралися звірята нагалявині й дивуються: “Чого це нам так холодно? Де поділосяСонечко? Чого воно нас не зігріває? Мабуть, десь лежитьвідпочиває.” Давайте віднайдемо Сонечко й розбудимо його.
Спочатку підемо Лисиччиною доріжкою. Лисичко, покажи нам, як
треба йти по твоїй доріжці.
Дитина-Лисичка йде на носках, а діти — за нею. Підходять до хустинок, розкладених на підлозі.
— Подякуймо Лисичці й допоможемо їй перенести ці хустинки до
нори.
Діти пальцями ніг беруть хустинки й кладуть у середину обруча.
— А тепер ми підемо доріжкоюВедмедика. Ведмедику, проведи нас.
Всі йдуть на зовнішній стороні стопи.
— Звірята трішечки втомилися й вирішили перепочити.
Діти сідають у коло й за допомогою пластмасових паличок та м ‘ячиків масажують стопи.
— На нашому шляху лежить Змія. Добрий день! Ти лежиш на нашій доріжці. То як нам пройти? Друзі, давайте допоможемо Змії зібрати каштани, а вона дозволить нам пройти по своїй спині.
Діти пальцями ніг збирають каштани, потім ідуть боком по Змії.
— А ось і Жабка. Добрий день! Ти знаєш доріжку до Сонечка? Так, діти! Але вам треба виконати, моє прохання. Вам треба зібрати палички на оце латаття. А потім обережно треба перейти по оцим
купинам на другий берег струмка. Там живуть жучки, вони вам допоможуть.
Діти пальцями ніг збирають палички в обруч і йдуть по купинам.
— Які гарні жучки! Ви знаєте доріжку до Сонечка? Жучки своїми носиками показують нам напрямок. Зараз звірята пройдуть з драбини на драбину. Ось ми й опинилися на галявині.
— Тепер ставаймо на пальці. Може, ви вже бачите Сонечко? Гляньте, ось воно. Лежить собі на галявині, а ми його шукаємо. Звірята, давайте допоможемо Сонечку розправити промінці. Яке ж воно гарне! Зараз ми пройдемо по його промінцях коротким кроком і зігріємо свої ніжки.
Діти з палицями на лопатках ідуть по промінцях.
— Промінці такі гарячі! Давайте зробимо так, щоб ніжки охолонули.
(нога “миє” ногу).
— Втомилися наші ніжки, бо ми таки довго йшли. Давайте промасажуємо гомілки та стопи.
Діти масажують гомілки та стопи кулачками, пальцями, промовляючи забавлянку “Куй, куй, чобіток”.
— Мої любі звірята, ми знайшли Сонечко і воно засяяло на весь ліс. І на галявині прокинулись квіти.
— Давайте знімемо маски звірят й одягнемо маски квітів.
Ой заходьте, діти-квіти,
Коло підрівняйте.
І розминку-веселинку
Зі мною починайте!
II. Комплекс загальнорозвивальних вправ.
“Квіточки потяглися пелюстками до сонця “
Піднімання рук у сторони та вперед. В.п. — о.с, руки опущені донизу.
1 — підняти руки в сторони (вдих);
2 —простягнути руки вперед (видих);
3 — розвести руки в сторони (вдих);
4 — опустити руки вниз (видих). Повторити 8 разів.
“Квіточки загойдались під вітерцем “.
Нахили тулуба вбік. В. П. — ноги на ширині стопи, руки опущені донизу.
1 — нахили тулуба лівобіч, підняти руки через сторони вгору (вдих).
2 — повернутись у в.п. (видих). 3-4 — те саме правобіч. Повторити 8 разів.
“Квіточки нахилилися, присіли, торкнулися матері-землі, відчули її тепло й знову розправили пелюстки”.
Нахили тулуба вперед, присідання.
В п — ноги на ширині плечей, руки в боки.
1 — нахилити тулуб уперед, одночасно розводячи руки в сторони (видих);
2 — присісти, простягнути руки вперед (вдих);
3 — торкнутися руками підлоги (видих);
4 — повернутися у в п (вдих). Повторити 6-8 разів.
“Сонечко сховалося — квітоньки стулили свої пелюстки “.
Присідання. В.п — о.с.
1 — присісти, підняти руки вгору долонями вперед (видих);
2 — повернутися у в.п. (вдих). Повторити 8 разів.
“Квіти закружляли “.
Стрибки з обертанням на місці лівобіч і правобіч.
В п —ос, руки в боки.
1-4 — стрибки на місці з обертанням щоразу на 90° лівобіч;
5-8 — те саме, правобіч.
Повторити 4 рази.
“Бджоли прилетіли, медок зібрали й полетіли “.
Перешикування в одну колону. Ходьба в повільному темпі з рухами рук угору-вниз (10-12 разів).
“Квітоньки кружляли, кружляли, та розсипались по всій галявині, а тепер давайте зберемося у віночок.“
Кружіння врозтіч, а потім перешиковуються у коло так, як стояли перед кружінням, узявшись за руки.
Діти міняють маски квітів на маски звірят.
III. Вправи на володіння своїм тілом у русі, коригування постави.
Бігти в ліс і там пограти
Забажалося малятам.
В ліс прибігли без зупинки.
(Біжать у середньому темпі).
Дружно стали всі навшпиньки:
Йдуть тепер вже не малята,
А хитренькі лисенята.
(Йдуть по колу навшпиньках).
Під кущами присідали,
Зайця з лісу виглядали.
(Присідають і підводяться).
Зайчик вискочив прудкий
Нум наввипередки з ним!
(Стрибають на обох ногах по колу).
А назустріч їм вовчисько,
Зайця він угледів близько.
(Йдуть, широко ступаючи).
Думав, що спіймає в лісі,
Та ведмідь став на узліссі.
(Стають навкарачки, ноги прямі).
Виліз із барлогу-хати.
(Йдуть навкарачки).
Потягнувся волохатий.
(Підводяться й потягуються).
І пошвендяв клишоного
В лісі віднайти дорогу
До озерця чи криниці,
Щоб напитися водиці.
(Йдуть на внутрішньому боці стопи).
Йде по стежці й раптом бачить:
Птах ліворуч швидко скаче.
Враз праворуч повертає.
(Стрибають відповідно до тексту).
Чує: щось дзвенить чи грає. (Зупиняються).
Припадаючи на ніжки,
Гноми йдуть до Білосніжки.
Ось вони уже близенько —
И кожен гном дзвіночком дзенька. (Йдуть, напівприсівши).
Йде ведмідь — води шукає,
Втома бурого хитає:
Вліво-вправо, вліво-вправо…
Вже й поїсти б непогано.
(Йдуть на зовнішньому боці стопи,
нахиляючись лівобіч- правобіч).
Та ведмідь іде нівроку.
Раптом чує шурхіт збоку. (Йдуть на п’ятках).
То малята-лисенята
Вирішили наздогнати. .
(Біжать навшпиньках, пришвидшуючи темп).
Швидко бігли — наздогнали!
Наздогнали й поряд стали.
Зупиняється й Бурмило,
Щоб зібратися на силі. (Зупиняються).
Верхні лапи піднімає,
Носом свіжий дух вдихає.
До боків лаписька тулить,
Сюди-туди хилить тулуб.
Видих ротом робить справно
И лапами гойдає плавно.
(Виконують дихальну гімнастику).
Лисенята за ведмедем
Вправи гарно повторили:
Лапи вгору і додолу.
(Піднімають і опускають руки).
Тулуб низько нахилили. (Нахиляються).
За кущами вовк сидів,
Встав і все це повторив.
Заєць теж узявсь де справи
Й дихальні засвоїв вправи.
(Повторюють попередні рухи)
А за ним маленькі гноми
Не дійшовши ще додому.
Поставали на дорозі
Та й вправляються по змозі.
(Піднімають угору руки, нахиляються)
А сорока-білобока
Полетіла враз високо.
(Імітують політ птаха).
Знов крокують ноженятка
Вовк, ведмідь та зайченятко,
Гномики й лисички —
Всі ідуть до річки.
(Крокують по колу).
Діти, ви відчули втому? (Відповіді дітей).
Якщо ні, то давайте пограємо в рухливу гру.
IV. Рухлива гра “Дюймовочка та метелики “
За допомогою лічилок обирають Дюймовочку та Жабку. Решта дітей — метелики.
Лічилка для Дюймовочки:
Ти, Дюймовочко маленька,
І казкова, і гарненька.
Полічімо; раз, два, три,
Ну ж бо швидше обери.
Годі вже нам вибирати —
Тобі Дюймовочкою стати!
Лічилка для Жабки
Жабко, Жабко, де ти є?
Чути кумкання твоє Годі,
Жабко, позіхати,
Час Метелика впіймати!
На “галявині” розкладені великі площинні квіти — це хатинки метеликів. Вони сидять на кожній квітці, а Жабка — на окремому листку латаття
Дюймовочка
Гей, метелики, вставайте,
Гру-забаву починайте.
Будем весело кружляти,
Радо сонце зустрічати!
Метелики прокидаються, вилітають зі своїх домівок, стрибають,
танцюють під музику і, зрештою, будять Жабку. Жабка
прокидається і вдає, ніби вона розгнівана.
Жабка
У болоті я сиджу,
Своє царство стережу.
Хто посмів потурбувати,
Тут співати й танцювати?
Жабка вистрибує з листка й намагається впіймати метеликів та Дюймовочку. Всі біжать до квітів-хатинок. Дюймовочка також шукає собі вільну домівку. Комусь із гравців не вистачає квітки, а бути вдвох на одній квітці не можна Метелик (або Дюймовочка), якому не вдалося сховатися, тікає від Жабки. Коли Жабка впіймає Метелика (або Дюймовочку), решта гравців (усі разом) звертаються до неї з проханням:
Люба Жабко, постривай,
Метелика (Дюймовочку) не чіпай!
Жабка
Ква, ква, ква, я відпускаю,
Гру спочатку починаю.
V. Точковий масаж.
Аби бути дужими, прудкими, треба, щоб кожна клітинка нашого організму була здорова. У наших долоньках сплять маленькі гномики. Давайте їх розбудимо: потріть долоньку об долоньку швидко-швидко. Відчуваєте?
Ваші долоньки стали гарячими. Це гномики прокинулися і понесли здоров’я у кожну клітинку. А тепер — побавимо їх: притиснемо долоньки до щічок; розбудимо їх братиків у кожному пальчику: у вказівному — щоб полікували шлуночок; у середньому — печіночку, у великому — щоб прудко побігли кров’яні тільця по червоних стрічечках — кровотоках; у четвертому — щоб допомогли стати розумнішими, у мізинчику — щоб краще працювало сердечко і легше дихалося легеням.
Ще не прокинулися гномики у вушках. Приготуйте два пальчики: великий і вказівний. Візьміться за кінчики вушок. Промовляючи «Вушка, вушка чують все», промасажуйте вушка коловими рухами 10 разів в один бік, потім — в інший. Приготуйте вказівний пальчик, витягніть руку й поставте між бровами над носом.
Промасажуйте цю точку по 10 разів вправо—вліво зі словами «Просинайся, третє око!». Струсіть долоньками.
Зберіть пальці руки в купку, відшукайте внизу шийки ямку, покладіть туди пальці, зі словами: «Я вдихну, дихну, дихну!» — промасажуйте ямку 10 разів в один бік і 10 разів в інший. Молодці! Ви бачите, чуєте, відчуваєте!»
VІ.Комплекс вправ дихальної гімнастики.
1. “Паровозик”.
Ходьба, роблячи поперемінні рухи зігнутими в ліктях руками і приказуючи “чух-чух-чух”. Піднятися на носочки, вдихнути через ніс, видихнути “ту-у-у-у”. 4-5 разів.
2. “На лужку” — розминка.
Руки вгору до сонечка — видихнути носом, присісти — видихнути через рот.
3. “Високі дерева та низькі кущики”.
Руки вгору, піднятися на носочки, вдихнути; руки вниз, сісти на п’ятки, видихнути.
4. “Нюхаємо квітку”
— повільний вдих носом і різкий, ривками видих через рот на уявні пелюстки.
5. Гуси полетіли”
— повільна хода. Вдихнути — руки врізнобіч, видихнути — “га-га-а-а”.
6. “Пугач”.
Вдихнути носом, видихнути зі звуком “ух-ух-х”.
7.”Комарики”
— затримати дихання, плескати в долоні, мов ловити комарів. Хто більше комариків спіймає на одному диханні.
8. “Зозуля”.
Тривалий вдих, видих— “ку-ку-ку”.
9. “Загубились”.
Тривалий вдих, на видих — “агов-ов-ов!”
10. “Паровозик”.
Повторити вправу 1.
Час вертати нам додому. (Йдуть ланцюжком, стишуючи крок).