День синички в Україні
День синички в Україні – Всеукраїнський портал Анелок Ігри для друку
День синички в Україні – це екологічне свято, присвячене зимуючій пташці з яскравим пірʼячком.
Заповзята й непосидюча синичка – один із прадавніх символів українського народу. Цю симпатичну пташку ще з часів Київської Русі вважають своєрідним оберегом – вісницею добрих звісток, радості та веселощів. Маленька й швидка представниця пернатих також символізує працьовитість і завзятість, притаманну цим милим пташкам. Синиця ніколи не сидить на місці, весь час щось шукає та дзвінко співає, сповіщаючи про близький прихід весни. Саме тому наші предки вшановували вертляву птаху, підгодовуючи її взимку.
12 листопада в Україні традиційно відзначають свято – День синички. Цей осінній день обрали недарма. Прадавні слов’яни помітили, що саме о цій порі жовтогруді птахи злітаються ближченько до людських домівок, бо в лісах та степах корму вже обмаль. Цього дня також вшановують єпископа Егейського, священномученика Зіновія, якого за трепетну любов до синичок назвали Синичником. А віднедавна 12 листопада стартує Всеукраїнська екологічна операція «Зустріч зимуючих птахів». В її рамках всі небайдужі майструють для пернатих годівнички.
Цікаві факти про синичок.
- Синиця – один із найпоширеніших птахів не лише в Україні, але й у Європі. Крім того, ці пернаті живуть у центральній та Середній Азії, на Близькому Сході та Північній Америці.
- Україна стала домівкою для 8 видів синиць: Синиці великої, Синиці блакитної, Синиці білої, Синиці чубатої, Гаїчки-пухляк або чорноголової, Гаїчки болотяної, Синиці чорної, Ремеза.
- В теплу пору року синичок можна зустріти й в лісі, і в полі, і біля річки. Але найохочіше вони живуть в населених пунктах, де легше прогодуватися.
- Синиці дуже полюбляють хвойні ліси. В листяні та мішані майже ніколи не заселяються.
- Вага синички – 8-10 г.
- Синичок називають санітарами лісу. Де багато синиць, там зникають шкідливі комахи. Одна пташка протягом доби з’їдає таку кількість комашок, що їх загальна вага дорівнює масі птахи.
- Взимку синичкам холодно і голодно. З 10 пташок до весни доживає лише одна.
- У годівничках синиці полюбляють знаходити насмажене соняшникове та конопляне насіння, просо, пшоно, насіння баштанових культур, сухі хлібні крихти, насіння бур’янів (лободи, кропиви, кінського щавлю. А найкращі ласощі для цих пернатих – несолене сало та кістки.
- Синиці не п’ють брудну воду.
Прислів’я про синичок.
- Невеличка птаха синичка, а про свій день знає.
- Потроху Зіньки їдять-п’ють – а радісно живуть.
- Нагодуй синицю зимою, вона згадає про тебе весною.
- Синичка – щастя синя птаха.
- Клопотунка синичка – садка захисниця.
- Синичок більшає – гусениць меншає.
Прикмети, в яких фігурують синички.
- Спів синички віщує прихід весни. Люди помітили, що пташки щебечуть напередодні теплої погоди.
- В давнину 12 листопада люди пригощали синичок крихтами хліба та маленькими шматочками сала. А після цього всі уважно спостерігали за пташками. Якщо синичка спочатку клювала сало, вважалося, що в господарстві водитиметься худоба. Якщо її привабили крихти – в обійсті буде достаток.
- Синичка своїм співом передбачає людям їх завтрашній день. Лише треба зрозуміти зміст пташиного послання, вловивши приховані символи.
- Якщо синиця б’ється в віконну шибку, то невдовзі будуть гості.
- Якщо синичка залетіла в оселі, очікуйте на добру звістку.
- Якщо синички злітаються до будинку зграйками – це віщує близькі холоди.
- Якщо синичка сіла на руку, потрібно загадати бажання. Воно неодмінно збудеться.
А що вже говорити про відоме українське прислів’я: «Краще синиця в руках, ніж журавель в небі». Спіймана синичка обіцяє втілення найзаповітніших мрій і найпотаємніших бажань. Тому варто потурбуватися про цих чарівних пташок взимку. Принаджуйте пернатих годівницями, щоб завоювати їхню довіру й любов!
Цього дня у дошкільних закладах проводять екологічні заняття та заходи, присвячені цій чарівній пташці! Цікаво розповісти про синичку, пограти у веселі ігри та надати доступні знання про синичку в ігровій формі дітям допоможе спеціально розроблений екологічний Кейсбук День синички! Бережімо синичок, любимо природу, піклуймось про все живе на світі!
Ви можете скопіювати цю інформацію на свій сайт виключно з активним посиланням на цю статтю-першоджерело!
Всеукраїнський портал Anelok — Ігри для друку