Публікації

Різдвяний їжак в українських оселях

Різдвяний їжак в українських оселях

Різдвяний їжак в українських оселях – Всеукраїнський портал Anelok

Різдвяний їжак в українських оселях

Свято Різдва Христового завжди було особливим для українців завдяки релігійному значенню. Це свято багате символами, обрядами, звичаями та традиціями. Окрім традиційних символів свята Різдва Христового, в Україні є і напрочуд цікаві народні символи. Одним із них є різдвяний їжак. І про нього ми поговоримо у даній статті.

Різдвяний їжак – давній народний символ українців. Він не так поширений на Різдво, як інші різдвяні символи в сучасних українських домівках, хоча входить в сімку основних. Але події останніх років, де Україна постала на межі існування, “змусили” українців шалено цінувати і любити своє, українське, і більш глибоко цікавитись культурою, маловідомими і призабутими фактами життя своїх предків, відновлювати етнічні звичаї і традиції.

Походження різдвяного їжачка.

Різдвяний їжачок виник ще в Середньовіччі. Є припущення, що виникнення різдвяного їжака йде корінням в обряди, пов’язані з зимовим сонцестоянням (21 або 22 грудня залежно від року).

Який вигляд має різдвяний їжак?

Тіло їжака робили із тіста, голочками виступали колоски пшениці, увіткнуті стеблинками у тісто. Маловідомо, як саме проходив процес виготовлення. Одні джерела пишуть про те, що їжака разом з колоссям запікали, інші – лишали на печі, щоб тісто ставало сухим, адже колосся із зерном вже до того часу було сухим. Є можливим і факт випікання самого тіста, як “жайворонків”, а вже потім у спечену форму тіла відбувалося втикання колосків пшениці. Зараз цей спосіб лишається актуальним. Окрім того, різдвяному їжачку роблять очі і ніс з чорного перцю, який був на вагу золота у давні часи та не використовувався як прикраса.

Символічне значення різдвяного їжачка.

Різдвяний їжачок увійшов у святкову символіку Різдва, і він несе в собі схований сенс:

  1. Захист і здоров’я. Їжачок завжди асоціювався із захистом і здоров’ям. Українці вірили, що він може захистити від злих духів і хвороб. Тому їжак є не тільки різдвяним символом, а і тваринним символом України.
  2. Плодючість і багатство. Ще однією важливою символікою їжачка була його здатність до великої кількості потомства. Він розглядався як символ сприяння народженню дітей, так і великого урожаю наступного року.
  3. Світло і спілкування з небесами. Їжачок відзначається своєю активністю вночі. Це робило його символом “посередника” між світами, які існують як вдень, так і вночі. Вірили, що він може допомогти отримати благословення від предків.

Різдвяний їжачок у сучасних традиціях.

Різдвяного їжака розміщують у куток, на різдвяну ялинку чи підвішують на стелю поруч із різдвяним павуком. У ніч на Різдво, коли на небі з’являється перша зірка, українські родини запалюють свічки, моляться. Їжачок стає свідком Святвечірніх святкових обрядів і нагадує про спілкування між різними світами та цінність родинних зв’язків.

Різдвяний їжачок – це один із символів глибоких духовних цінностей українського народу. Він нагадує нам про важливість родинних зв’язків, захисту, здоров’я та спілкування з небесами.

Легко та цікаво ознайомити дітей з українськими традиціями та звичаями, розширити, поглибити та закріпити знання, вам допоможуть яскраві дидактичні матеріали.

Автор: Олена Білик

Залишити відповідь

X