Публікації

Топ цікавих фактів про українську мову

Топ цікавих фактів про українську мову

Топ цікавих фактів про українську мову – Всеукраїнський портал Анелок Ігри для друку

Українська мова пройшла багато етапів розвитку та складності. Був час, коли її існування заперечували, наполягали на тому, що це різновид російського наріччя. Подібне можна почути й у наші дні. Однак у всьому світі тепер визнають, що це повноцінна, жива і дуже красива слов’янська мова, що за кількістю носіїв є однією з найпоширеніших. Вона є рідною для 37 мільйонів людей, другою рідною для ще 15 мільйонів. Поширена не тільки в Україні, а у Молдові, Канаді, США, Казахстані, Білорусії, Румунії, Польщі, Бразилії та Словаччині.Тож, надаємо цікаві факти, які має знати кожен українець і шанувальник солов’їної мови.

  1. За даними словника НАН України, сучасна українська мова налічує близько 256 тисяч слів. Вона входить до переліку мов світу, що успішно розвиваються. 
  2. Вважається однією з найкрасивіших у світі. На мовному конкурсі в Італії її визнали другою за мелодійністю (після італійської). На мовному конкурсі в Парижі в 1934 році вона визнана третьою найкрасивішою мовою у світі (після французької та перської) за такими критеріями, як звуки, лексика, крилаті вирази та структура речення.
  3. Найближчими до неї є білоруська, польська та словацька.
  4. Українська лексика має три основні діалекти: північний, південно-західний і південно-східний.
  5. В українській граматиці є три форми майбутнього часу. Прості (зробить), складені (робитиме) та складні (буде робити). 
  6. Більшість українських слів мають синоніми. За даними видання «Короткий словник синонімів української мови», це 4279 синонімічних рядів, понад 5 мільйонів слів. Найбільшою кількістю близьких за значенням слів володіє дієслово “бити” – понад 45 слів.
  7. У словниках зустрічаються лише 2 паліндроми – слова, що однаково читаються з права наліво й навпаки – ротатор і тартан. 
  8. Найдовше українське слово – дихлордифенилтрихлорметан – складається з 30 букв. 
  9. В українському алфавіті є незвичайна літера Ґ, яка була заборонена в часи СССР. Це рідко вживаний вибуховий звук [ɡ] на відміну фрикативного [ɦ], який представляє букву Г. Тільки 1989 року вона повернулася на своє законне місце у алфавіті, поруч із буквою Г.
  10. Літера, що найчастіше використовується в українському алфавіті – П, із неї починається більше слів, ніж із будь-якої іншої літери. Найменш використовувана літера – Ф. 
  11. Іменники мають 7 відмінків, у тому числі кличний якого немає в жодній мові світу, відповідники жіночого й чоловічого роду. Історично «призовна» форма була елементом індоєвропейської системи відмінків і існувала в латині, санскриті та давньогрецькій мові. Наприклад, слово «пан» (пан, сер) має звальний відмінок навіть у множині – панове, що відповідає зверненню джентльмени.
  12. Рука – найпоширеніший іменник, бути – найпопулярніше дієслово, великий – найпоширеніший прикметник, а він – найпопулярніший займенник. Найменш вживані слова: мутація, радист і білка.
  13. Унікальна особливість української мови – велика кількість зменшувально-пестливих форм слів. Це єдина мова у світі, яка має зменшувальну форму для іменника “вороги”, яка звучить як “воріженьки”.
  14. Многая літа – найпопулярніше традиційне українське вітання, що означає – бажаю тобі довгих щасливих років життя.
  15. Моя рибонько – ісконно українське ніжно-поетичне звернення до коханої жінки. Його літературне значення «маленька рибка» може збентежити іноземця. Однак у слов’янському пантеоні верховною богинею була Риба-Мати, тому риба символізує не тільки кохану людину, але й демонструє повагу до жінки.
  16. Чим хата багата – дуже поширений український вислів, коли гості заглядають несподівано. Це може бути використано господарем як скромне вибачення за низьку різноманітність їжі, запропонованої гостям.
  17. Хай йому грець! – історичне українське словосполучення, яке виражає різке несхвалення або невдоволення чимось.

І це далеко не повний перелік цікавих фактів про українську мову. Мовознавці постійно вдосконалюють її, а історики знаходять нові відкриття, що роблять її унікальною та самодостатньою.

Ми підготували для дітей найяскравіші матеріали до Дня української писемності та мови! Натисніть, щоб переглянути!

Ви можете скопіювати цю інформацію на свій сайт виключно з активним посиланням на цю статтю-першоджерело!

Всеукраїнський портал Anelok — Ігри для друку

Залишити відповідь

X