Публікації

Ой хустина, хустиночка! Мережена, шита…

Ой хустина, хустиночка! Мережена, шита…

Ой хустина, хустиночка! Мережена, шита…– Всеукраїнський портал Анелок Ігри для друку

Українська хустка – не просто головний убір, а також окраса, символ та оберіг, культурна спадщина нашого народу. Переважно, цей популярний предмет одягу має квадратну форму. Жінки її пов’язують на голову або накидають на плечі. Слово «хустка» походить від двох інших українських слів: «хистити» та «захищати». Це пов’язано з тим, що вона захищає голову та плечі від осінніх холодів, зимових морозів, весняних вітрів та літньої спеки. Хустку також прийнято було одягати як оберіг, що убезпечував від зурочень злих людей. 

Коли в Україні розпочали носити хустки?

  День хустки в Україні відзначають 7 грудня. Але ця дата випадкова. Адже точно не відомо, коли й за яких обставин українка вперше приміряла хустину. Вчені стверджують, що це сталося приблизно в 17 столітті. Саме тоді зручна хустка замінила інші стародавні головні убори: обрус та намітку.

Перші хустини виготовляли з домотканого полотна, яке ткали із лляних або вовняних ниток. У кожному регіоні великої країни панували власні традиції. Саме тому до наших днів дійшли так багато варіантів незвичайних візерунків, палітри кольорів та способів носіння цього національного головного убору.  

Народні обряди, в яких використовують хустку

В давноминулі часи кожна юна дівчина, готуючись до весілля, вишивала собі близько 40 хусток. Готові вироби було заведено роздавати під час сватання, зокрема свекру та свекрусі. Наречений теж одержував хустину й мав берегти цей подарунок протягом всього життя. А поширений звичай покривати голову молодої хусткою зберігся й до наших днів.

У надбаній скрині кожної господині зберігалися хустини на всі випадки життя: на церковну службу, на ритуальне сватання та весілля, на журбу за померлими. Хустку одягали, в більшості випадків, заміжні жінки. Незаміжнім були більше до вподоби стрічки та віночки. Коли козаки вирушали в похід, дівчата дарували їм хустки як символ вірності. Якщо в сім’ї народжувалася дівчинка, прив’язували на ворота невеличку хустинку. Хусткою укривали дитячу колиску – від вітру та лихого ока.

Символічне значення кольорів хусток

На релігійні свята, йдучи до церкви, жінки вдягали хустини яскравих кольорів. На Великдень красувалися в червоних головних уборах, що символізували сонце та писанки. Блакитними хустками покривали голову на всі свята, що присвячувалися Божій Матері. Відтінки синього символізували божественну чистоту та силу. Зелені хустини були неодмінним атрибутом Трійці та Зелених Свят. 

Білий головний убір символізував дівочу чистоту, такий донині вдягають на вінчання. Чорна хустка вкривала голови жінок, які втратили близьких. За обраною хустиною можна було дізнатися й вік власниці: молодиці покривали голову яскравішими головними уборами, а жінки старшого віку – темнішими.

Традиційні орнаменти

Візерунки на хустинах вишивали, переважно, такі ж, як на рушниках: кола, зірки, ромби, ромби з крапочками як символ засіяного поля тощо. Поширений орнамент – світове дерево, що символізувало процвітання роду. У 18 столітті стали модними рослинні мотиви. Вишивальниці зображували квіти троянд, васильків, гвоздик. Іноді зустрічалися птахи.

Зараз мода на хустини знову повертається. Хустка стала звичним елементом гардеробу багатьох жінок, і не лише українок. Наша хустка причарувала представниць прекрасної статі усього світу. 

Ми підготували для вас найкращі та найяскравіші матеріали про українську хустку для ознайомлення з нею дітей дошкільного віку!

Ви можете скопіювати цю інформацію на свій сайт виключно з активним посиланням на цю статтю-першоджерело!

Всеукраїнський портал Anelok — Ігри для друку

Залишити відповідь

X