Публікації

Як діяти дитині при повітряній тривозі?

Як діяти дитині при повітряній тривозі?

Як діяти дитині при повітряній тривозі? – Всеукраїнський портал Анелок Ігри для друку

Як діяти дитині при повітряній тривозі? Про алгоритм дій дітей розкажемо у цій статті!

Для сучасних українців війна перетворилася на повсякденну реальність, де доводиться жити. Характер небезпек щоразу різний, тому дуже важливо попередити дітей, як правильно себе поводити. Дитина дошкільного віку має усвідомити, що сирена – сигнал, який свідчить про загрозу удару з повітря. Ігнорувати повітряну тривогу не можна, адже це може коштувати життя. 

Що робити дитині у приміщенні чи транспорті під час повітряної тривоги?

Якщо малюк має власний смартфон, потрібно завантажити в нього додаток “Повітряна тривога”. Адже, перебуваючи в різних місцях, не завжди чутно сигнал сирени.

  • У будівлі – перейти до укриття (підвалу, льоху або автомобільного паркінгу). Якщо такого місця немає, слід спуститися на найнижчий поверх і знаходитися подалі від вікон, дотримуючись правила двох стін.
  • У квартирі, якщо неможливо спуститися укриття, треба розміститися подалі від вікон (найчастіше це біля вхідних дверей чи в коридорі), за тримальною стіною. Сісти на підлогу, накритися з головою ковдрою чи іншими теплими й об’ємними речами. Бажано встигнути закрити вікна, вимкнути всі електричні та нагрівальні прилади, вимкнути світло. 
  • У поїзді, автобусі, автомобілі чи іншому транспорті – нахилитися якомога нижче за рівень вікон і закрити голову руками.
  • У громадському місці – необхідно уважно слухати повідомлення адміністрації, дотримуватися її інструкцій та перейти в оголошені укриття. Не користуватися ліфтом і слідувати вказаними маршрутами.

Якщо дитина перебуває в дитячому садку чи у школі, батькам не можна її забирати з укриття. Педагог-вихователь не має права віддавати їм малюка. Адже так вони наражають на небезпеку і дитину, і себе. Вона має до сигналу відбою залишатися в укритті. Заклади дошкільної освіти та школи відновлюють роботу після відбою повітряної тривоги. Це рішення має ухвалити адміністрація та проінформувати працівників і батьків.

Як дитина має поводити себе, почувши сирену на вулиці?

Потрібно перейти до найближчого укриття. У багатьох містах України вже є спеціальні вивіски або стрілки напрямку маршруту до нього. За відсутності, можливості спуститися в найближче укриття необхідно:

  • триматися далеко від авто, будівель із вікнами, вітрин магазинів;
  • лягти на землю біля бетонних блоків або високого бордюру;
  • закрити руками голову.

Якщо поряд немає ніякого укриття взагалі, але є лісосмуга чи паркова зона, можна сховатися там. Бо дерева забирають на себе уламків снарядів і ракет. Почувши вибухи, треба залишатися у цьому безпечному місці.

Що робити дітям під час авіаційних та артобстрілів

Коли лунає стрілянина, теж необхідно негайно сховатися в укриття. 

У разі неможливості слід миттєво лягти на землю, але туди, де є поглиблення (між бетонними конструкціями) або в яму чи канаву. Закрити долонями вуха та відкрити рота. У разі виникнення надзвичайної ситуації подзвонити 112.

Небезпечно ховатися у під’їздах, арках будівель, біля припаркованих автомобілів!

У рамках Української національної програми психічного здоров’я та психосоціальної підтримки психологи та педагоги нагадують, що під час повітряної тривоги та артобстрілів малюк повинен:

  • до оголошення відбою залишатися в укритті;
  • мати із собою тривожний рюкзак із документами, водою, печивом, термосом із гарячим чаєм, теплим одягом, ліхтариком;
  • заспокоїтися, виконавши кілька дихальних вправ. 

Також допомагають спеціальні дидактичні ігри:

  • рухливі – дитина може пострибати, помахати руками та ногами, ніби струшує з себе воду;
  • спокійні – не менш цікаві, так само розвивають спритність і кмітливість, відволікають від тривожних і сумних думок. 

Ось які варіанти пропонує Клаус Фопель, німецький психолог, психотерапевт, популяризатор дидактичних ігор, створених на основі поєднання елементів різновидів психотерапії (гештальт-терапії, транзактного аналізу, психодрами, методу спрямованої уяви та усвідомлення цінностей) у своїй книзі “З голови до п’ят: ігри для дітей 3-6 років”:

  1. чарівне перо – поетична гра, що сприяє розслабленню та концентрації уваги. Діти охоче дозволяють торкатися себе незвичайним способом, ніби пером. Кожен отримує шанс на короткий час опинитися в центрі уваги. Гра розвиває тілесну свідомість, зокрема тактильне сприйняття;
  2. повітряна куля навчає дітей керувати своїм тілом, розвиває відчуття форми та пропорцій, здатність концентрувати увагу, фантазію. Під час гри вони розслабляються та набувають приємного почуття свободи. Сидячи чи лежачи на підлозі, треба уявити себе, великою повітряною кулею, що наповнилася повітрям: воно проникає всюди, ступні, ноги, живіт, руки;
  3. морозиво – незвичайна гра-фантазія, що подобається всім дітям, які люблять солодощі. Граючи в неї, малюки розслабляються і відчувають різні частини свого тіла, уявляючи себе улюбленими ласощами;
  4. я поряд з тобою – оригінальна вправа дуже добре допомагає дітям сконцентрувати увагу, виявляючи присутність ведучого безліччю способів: чуючи шелест його одягу, розрізняючи тінь, відчуваючи хвилювання повітря, запах;
  5. ведмідь – гра, що допомагає розслабитися, поступово розтягуючи всі м’язи. Потрібно уявити себе ведмедем. Лягти на підлогу і згорнутися калачиком, поки не стане достатньо тепло. І так можна спати всю зиму до весни (тобто до відбою повітряної тривоги);
  6. макарони – коротка та приємна розслаблююча вправа, що дуже подобається дітям. Треба сісти або лягти, уявити себе пучком макаронів, які подають на обід. Вони варяться і робляться м’якшими. Коли ведучий скаже “Кетчуп!”, можна встати, поглянути на свої долоні, руки та ноги;
  7. могутній лев – коротка цікава гра, яка допомагає дітям розслабити м’язи обличчя та шиї, сприяє поглибленню дихання. Вона подобається дітям насамперед тому, що вони можуть ідентифікувати себе з могутнім звіром і показати свій голос;
  8. свічки – вправа, що допоможе дітям врегулювати дихання. Одночасно вони зможуть розслабити м’язи обличчя. Треба закрити очі та уявити святковий торт із кількома свічками та задути їх, звертаючи увагу на те, як повітря видмухується з рота.

Таким чином дитина буде зайнята протягом усього перебування в укритті!

Ви можете скопіювати цю інформацію на свій сайт виключно з активним посиланням на цю статтю-першоджерело!

Всеукраїнський портал Anelok — Ігри для друку

Залишити відповідь

X