Публікації

Як жили козаки?

Як жили козаки?

Як жили козаки? – Всеукраїнський портал Анелок Ігри для друку

Українські козаки були славетними лицарями й хоробрими воїнами, відомими на весь світ. Вони впродовж віків мужньо боронили рідну землю від жорстоких та підступних ворогів, що намагалися поневолити наш вільний народ. Віддані захисники простого люду були надзвичайно сильними, вміли вправно битися, а також відзначалися неабиякою кмітливістю та хитрістю. Використовуючи свої виняткові здібності, козаки непомітно підкрадалися до противників й заставали їх зненацька. Завдяки продуманій тактиці, шанси на перемогу зростали в рази.

Де жили козаки?

Козаки мешкали на Січі – фортеці, яку самі й будували. Це був великий дерев’яний замок, оточений глибоким ровом і височезним валом. Щоб вчасно побачити загрозу, по периметру споруджували дозорні башти. Щоб зупинити ворогів, залишали бійниці для гармат. Посеред Січі знаходився Майдан, де козаки навчалися військового ремесла, збиралися, щоб обговорити важливі справи та обирали свого керманича – гетьмана. На центральній площі обов’язково розташовувалася церква Покрови Пресвятої Богородиці. Діву Марію на Січі шанували особливо – як заступницю козацтва.

Відпочивали українські лицарі в куренях, сплетених з очерету або хмизу й укритих шкурами коней. Свої домівки козаки ніколи не зачиняли. Навіть якщо господаря не було вдома, будь-який мандрівник чи простий перехожий міг зайти всередину, щоб перекусити й відпочити. 

Який зовнішній вигляд мали козаки?

Традиційним козацьким вбранням були широкі штани-шаровари та довгі жупани, підперезані широкими кольоровими поясами. Взуттям слугували чоботи з загостреними носами, на головах красувалися високі шапки. 

Невіддільним атрибутом козака була довга чуприна та хвацькі вуса. Далеко не кожному воїну дозволялося носити таку оригінальну зачіску, запозичену в язичників. Це була своєрідна відзнака, що символізувала належність до лицарського стану. В одній із легенд йдеться, що козаки вважали себе занадто грішними, щоб їх пропустили до раю. А тому сподівалися, що Господь в останню хвилину змилується й витягне загиблого з пекла, хвативши його за чуба. 

Як було озброєне козацьке військо?

На озброєнні в козацького війська була найкраща зброя того часу. Славні воїни вправно користувалися гарматами-гаубицями, мортирами (гарматами з коротким дулом), самопалами, пістолями, списами, шаблями, луками, стрілами, клинками й кинджалами. У сухопутний бій йшла піхота, кіннота й артилерія. 

Під час морських походів козаки використовували великі човни, які вони називали чайками. В одному такому судні поміщалося близько 70 сміливців. Коли дні були хмарними, й ночі темними, чайки залишали Січ і вирушали до Чорного моря.

Сучасні дослідники вважають козацькі чайки «прабатьками» підводних човнів. Судна мали 2 днища, між якими складали вантажі, що занурювали його глибоко в воду. Завдяки цьому винаходу, козаки підпливали до противників непоміченими. Перед наступом баласт викидали, й чайка раптово виринала на поверхню. Це було повною несподіванкою для ворогів, адже вони не здогадувалися, що козацьке військо може пересуватися морськими глибинами. 

Хто такі козаки-характерники?

Серед козаків були особливі чоловіки, які володіли таємними знаннями, вміли чарувати й передбачали майбутнє. Їх називали характерниками. Давні легенди переповідають, що вони відкривали замки без ключів, плавали на чайках по підлозі, ходили по воді, брали голіруч розпечені ядра, бачили за багато кілометрів довкола себе. Також характерники могли перевтілитися в котів та інших тварин.

В жилах кожного українця тече козацька кров, що робить нас вільнолюбними, справедливими, відважними та завзятими.

Ми підготували для дітей найяскравіші матеріали про козаків! Натисніть, щоб переглянути!

Ви можете скопіювати цю інформацію на свій сайт виключно з активним посиланням на цю статтю-першоджерело!

Всеукраїнський портал Anelok — Ігри для друку

Залишити відповідь

X