Як жили українці в давнину?
Як жили українці в давнину? – Всеукраїнський портал Анелок Ігри для друку
Упродовж віків більшість українського народу становили селяни, які жили в невеликих мальовничих селах. Наші працьовиті пращури займалися землеробством, тваринництвом, садівництвом, бджільництвом, мисливством та рибальством. В будні вони тяжко працювали, у свята дозволяли собі повеселитися. В неділю відпочивали від турбот та ходили до церкви, яка стояла майже в кожному населеному пункті.
Українська хата як один із національних символів
Домівкою прадавніх українців були біленькі глиняні хатки, вкриті солом’яною стріхою. Ці будиночки не лише слугували житлом, а й вважалися святинею, втілюючи уявлення наших пращурів про навколишній світ. За народними повір’ями, Всесвіт складався з трьох однаково важливих частин: підземної, земної та небесної. Збудована оселя неодмінно мала їх відбивати:
- Стеля та сволок символізували небесний і духовний світи.
- Стіни, двері й вікна співвідносилися із земним рівнем – щоденною реальною дійсністю.
- Підлога, поріг і призьба – найнижчий ярус, що розділяв земний та підземний світ, слугуючи умовною межею між ними.
Прадавні українці родинне обійстя називали Берегинею своїх душ. Обов’язковим атрибутом був «садок вишневий коло хати», про який писав у своєму вірші відомий письменник Тарас Шевченко.
Яким був традиційний український одяг?
У вбранні українців споконвіку гармонійно поєднувалися простота, практичність та краса. Наші пращури використовували винятково натуральні тканини, більшість із яких не купували, а виготовляли самостійно. Готовий одяг було заведено оздоблювати яскравими декоративними елементами. При цьому, для чоловічих костюмів були притаманні стримані геометричні візерунки, що були символами мужності та сміливості. Жіноче вбрання прикрашали витонченіші й складніші орнаменти.
Основою гардеробу наших пращурів була вишиванка, яку з задоволенням носили як дорослі, так і діти. Дослідники вважають вишиту сорочку кодом нації, в якому зашифровані обереги, символи та знаки. Адже цей унікальний предмет одягу має надзвичайно давнє походження.
Крім вишиванки, українці ще з княжих часів носили шаровари, ногавиці, свити, кожухи та жупани.
Які смачні страви були на столі?
Українці готували в печі борщ, пшоняний куліш, різноманітні каші. Також полюбляли галушки, вареники, картоплю. Страви з птиці були на столі здебільшого в неділю, з іншого м’яса — тільки у святкові дні. Курячі яйця варили та смажили теж лише на свята. В піст люди харчувалися рибною юшкою, а на свята випікали пиріжки з рибною начинкою.
Смачнючі напої були домашнього виробництва. Найпоширеніший із них – узвар зі свіжих або сушених фруктів. Квас також чи не щодня був на столі. Хмільний мед і пиво варили, готуючись до народних гулянь. Крім того, українці виготовляли різноманітні наливки та настоянки. Заможні верстви населення пили чай. Селяни ж заварювали настої цілющих рослин або вишневі й малинові гілочки.
Цікаве дозвілля на вечорницях
Вечорниці розпочиналися восени після завершення жнив і завершувалися навесні, коли польової роботи знову більшало. Для проведення вечорниць парубки обирали з-поміж себе ватажка з хорошими організаторськими здібностями. Розпорядник домовлявся про місце проведення молодіжних зібрань, шукав музик тощо. На вечорницях, що влаштовували у будні, дівчата разом пряли, шили, вишивали сорочки, готували спільну вечерю. Хлопці виготовляли взуття та майстрували. Всі співали надзвичайно красивих пісень, грали у різні ігри та танцювали.
Український народ за свою тисячолітню історію не розгубив своїх журливих та веселих пісень. Вони дійшли до наших днів, як і багато інших національних традицій.
Ви можете скопіювати цю інформацію на свій сайт виключно з активним посиланням на цю статтю-першоджерело!
Всеукраїнський портал Anelok — Ігри для друку