Публікації

Українська мова – меч захисту від ворога!

День української писемності та мови

Українська мова – меч захисту від ворога!

Українська мова має свій день! 9 листопада – День української писемності та мови.

Це свято державного значення, запроваджене наказом президента України Леоніда Кучми у 1997 році з метою вшанування української мови та пам’яті Преподобного Нестора-Літописця. Він вважається одним із головних послідовників творців слов’янської писемності Кирила та Мефодія. Його ім’я тісно пов’язане з авторством літопису “Повісті временних літ”, із якого бере початок сучасна українська мова. 

Що відомо про особливості української мови?

Українську завжди вважали матір’ю слов’янських мов, хоча називали “руською”, тобто наріччям русичів. Після приєднання України до Московії, згодом до новоствореної Російської імперії, виникла неприємна плутанина. Вона пов’язана з тим, що росіяни в XVIII столітті вирішили застосовувати схожий за звучанням прикметник. Так розпочалися завзяті суперечки, які тривають донині. Завдяки їм ученим нарешті вдалося розділити російську та українську мови, яку почали активно вживали в усіх регіонах України. 

Сучасна українська мова належить до слов’янської групи індоєвропейської мовної сім’ї. У світі нею спілкуються понад 45 млн людей. Більшість із них проживають або народилися на території України. 

Українська входить в 30 найпоширеніших мов світу та посідає 2-ге місце за красою і милозвучністю після італійської. Але, незважаючи на це, українська мова та її носії постійно піддавалися утискам і заборонам із боку держав, під владою яких перебувала Україна. Попри те, що наразі українська мова має статус державної, гоніння україномовних громадян не припиняються, у тому числі через російську військову агресію.

Важливість Дня української писемності та мови 

Раніше в Україні була традиція цього дня віддавати дітей на навчання. Батьки відводили їх до школи. Самі йшли до церкви, аби поставити свічку перед образом Нестора-Літописця та просили допомогти дитині в отриманні знань. Звідси походить звичай – саме цього дня приносити квіти до його пам’ятника біля могили, що знаходиться недалеко від входу в Києво-Печерську лавру.  

В освітніх закладах згадують першу масштабну пам’ятку української літератури “Енеїда” Івана Котляревського на спеціальних відкритих уроках. 

До цього свята щороку проводиться урочиста Церемонія нагородження популяризаторів українського слова. Відзначають не тільки митців, меценатів, діячів культури, а й видавництва, які випускають україномовну літературу та друкують  вітчизняних авторів.

Саме 9 листопада традиційно проводиться Радіодиктант національної єдності

2018 року його написали 32 779 чоловік, із яких 311 не допустили жодної помилки. 

У 2021 році текстом радіодиктанту був твір письменника Юрія Андруховича “Слідом за пам’яттю”. Єдиною переможницею, яка написала його без помилок, була Галина Шура. Незважаючи на те, що вона 36 років викладає українську мову та літературу, над розділовими знаками і написанням деяких слів думала протягом 4 годин.

Авторкою тексту Радіодиктанту єдності 2022 року є відома українська письменниця та кінорежисерка – Ірина Цілик. Читатиме його народна артистка України – Ада Роговцева.

Із 1999 року 9 листопада стартує щорічний Міжнародний конкурс знавців української мови імені Петра Яцика. Мета цього заходу – затвердження державного статуса української мови, підвищення її престижу серед  молоді, виховання поваги до культури і традицій українського народу. В останні роки кількість його учасників зросла до 5 млн чоловік із 20 країн світу.

В умовах російського військового вторгнення 2022 року питання використання національної мови в Україні стоїть надзвичайно гостро. Адже вона теж є зброєю та одним із найдієвіших засобів у боротьбі за нашу свободу і державність на інформаційному фронті!

Дошкільники – майбутнє нашої країни! Мовне середовище багатьох – російська мова, оскільки батьки, в силу тих чи інших обставин, розмовляють саме нею. Плекати українську мову, виховувати любов до української мови, створити всі умови для того, щоб дитина думала і розмовляла українською – це надважлива задача вихователів! Вже 9-й рік ми намагаємося створювати цікаві новинки з мовлення для дошкільнят: спічбуки, дидактичні ігри, театри та інші корисні та захопливі для дітей посібники! Маємо надію, що наш внесок в українізацію російськомовних дошкільнят – суттєвий!

Ви можете скопіювати цю інформацію на свій сайт виключно з активним посиланням на цю статтю-першоджерело!

Залишити відповідь

X