Публікації

9 листопада – День української писемності та мови!

Про українську мову дітям

9 листопада – День української писемності та мови!

Мова… Бракне слів, аби описати її: солов’їна, милозвучна, співоча, дзвінка, ніжна, і найголовніше, наша, рідна. У році існує чимало свят, присвячених українській мові, та вже зовсім скоро ми зможемо зустріти одне із найвагоміших – День української писемності та мови, який припадає на 9 листопада. 

Що ж ми знаємо про наш найцінніший скарб? 

  • Перша згадка українських слів датується 448 роком. Тоді візантійський історик Пріск Панійський на території теперішньої України записав слова, які вже тоді були у вжитку давніх племен – “мед” і “страва”. Лише уявіть, наскільки давні ці слова!
  • Українська літературна мова, яку ми знаємо зараз, бере свій початок від 18 століття. Офіційним її початком можна вважати вихід у світ “Енеїди” Івана Котляревського у 1798 році. 
  • Українська мова налічує близько 256 тисяч слів, більшість із яких становлять іменники-назви предметів.

Існують різні дані, згідно з якими  українська мова входить у 30 найпоширеніших мов у світі за кількістю носіїв. Тому, звичайно, навколо неї існує безліч міфів та суперечок.

Розвіюємо міфи!

  • Попри поширену думку про спорідненість української мови з російською, найближчими для нас є білоруська, польська та сербська. Наприклад, аж 84% лексики буде зрозумілою для українця із білоруської мови, а з польської – 70%.
  • Багато джерел пишуть, що вивчення української мови для іноземця є чи не найважчим: багато граматики, винятки з кожного правила, відмінювання, часи, роди… Так-так, все це маленький українець вивчає змалечку, а для дорослого, наприклад англійця, вже стане великою проблемою. Попри це, останнім часом іноземці почали активніше вивчати мову, вести блоги про свій досвід, де розповідають, що опанувати українську мову не важче, ніж будь-яку іншу.

Вивчення та вдосконалення української мови потрібне не лише іноземцям, а й кожному із нас. Така нагода випаде нам вже 9 листопада. 

  • В День української писемності та мови об 11:00 кожен українець, маленький чи великий, в Україні чи за її межами, зможе долучитись до написання Всеукраїнського радіодиктанту національної єдності. Оскільки його основною метою є підтримка української мови, то у багатьох навчальних закладах з радістю підхоплюють цю ініціативу, а за кордоном для дітей навіть створюють спеціальні студії для зручного прослуховування та написання тексту.
  • За межами навчального закладу батьки та діти можуть приєднатись до форуму “Українська – мова Перемоги”, який відбудеться вперше. Долучитись можна онлайн із будь-якого куточку України чи всього світу.
  • Для маленьких українців-дошкільнят, які ще не вміють писати та читати, вихователі щорічно у садочках організовують тематичний день чи тиждень української мови, де ставиться акцент на мовленнєвих іграх, художньо-мовленнєвій діяльності, театральних виставах, казкотерапії та т.п., де б ще краще розкривалася краса та милозвучання рідної української мови, збагачувався словниковий запас дітей різними частинами мови! Вихованці з радістю пізнають прекрасний світ української мови через усні ігри чи настільні, тобто з опорою на зоровий аналізатор. Такі ігри широко представлені в електронному вигляді у цьому розділі: https://anelok.in.ua/product-tag/ukrainska-mova/

Цьогорічна 25-тирічна річниця святкування стане особливою, її ми зустрічаємо в умовах повномасштабної війни. Ми маємо відстоювати нашу мову та культуру, оскільки саме вони стали одним із найперших надуманих приводів для вторгнення на наші землі. Кожен українець повинен максимально взяти участь у святкуванні та залучити до нього дітей! Шануймо та плекаймо українську мову разом! А ми робимо все більше якісних, яскравих, корисних дидактичних посібників з мовлення для малят, які б заохочували їх все ширше і глибше пізнавати нашу рідну мову!

З любовʼю – Олена Білик, автор-розробник дидактичних матеріалів!

Ви можете скопіювати цю інформацію на свій сайт виключно з активним посиланням на цю статтю-першоджерело!

Залишити відповідь

X